Ayak sağlığı ve çocuklarda doğru ayakkabı seçimi

Çocuklarda ayak sağlığı ve ayakkabı seçimi, aslında çok da önemsenmeyen ama dikkat edilmezse büyüdükçe sıkıntılar çıkarabilecek bir konu.

Özellikle ilk adımlar atılmaya başlandıktan sonra acaba ne tür ayakkabı giydirsem, tabanı nasıl olmalı, içerden kavis desteği olmalı mı, evde de giydirmeli miyim gibi sorulara cevap arar çoğu anne. Ben de ilk ayakkabısının sağlıklı olması için ortopedik olması gerektiğini düşünmüştüm mesela. Gidip bilindik bir ortopedik ayakkabı mağazasından diğer ayakkabılara göre yüksek miktarda bir para verip görüntüsünü sevmediğim bir ayakkabı almıştım Batuhan için. Ülkemizde yanlış bilinen gerçeklerden biri de bu, ortopedik ayakkabı.

Geçtiğimiz günlerde Igor Türkiye’nin lansmanında ayakkabı uyum danışmanı Başak Kurtoglu’nu dinledik ve aklımıza takılan tüm soruların cevaplarını aldık. Rengarenk ve güvenle giyebileceğimiz, koleksiyonunu çok beğendiğim Igor Turkiye’nin yağmur botlarını Batuhan’a zevkle giydiriyorum. Ayrıca ayak sağlığı ve ayakkabı seçimi konusunda aklımıza takılanları sormamıza vesile olduğu için de teşekkür ederim.

 

Gelelim aklımıza takılan sorulara ve aldıgımız cevaplara;

 

  • Yürümeye başlamadan önce ayakkabı giydirilmeli mi?

Çocuk, tek başına rahatça dışarıda yürüyecek seviyeye gelmeden ayakkabı giydirilmesine gerek yoktur. Özellikle ilk bir kaç yıl evde yalınayak yada çorapla gezmesi uygundur. 2-3 yaşına kadar ev içerisinde çorap yada patik türü doğal gelişimlerini etkilemeyecek türde yalınayak hissi verecek ürünler kullanmalıdırlar.

İlk yürüdüklerinde seçilecek ayakkabı da çocuğun doğal gelişimini engellememelidir. Yumuşacık, esnek, doğal malzemelerden yapılmış ürünler kullanılmalıdır. Ortopedik bir ürüne gerek yoktur. Çocuk, 4-5 yaşına gelene kadar ayağında yetişkinlerindeki gibi bir kavis olmaması çok doğaldır . Endişeye gerek yoktur. Kendi kendine bu kavis gelişecektir. Tabi aşırı bir durum varsa, özellikle bacaklarda bir bozukluk varsa doktora danışılmalıdır.

Çocuklara doğar doğmaz ortopedik ayakkabı giydirilmesine gerek yoktur. Daha öncede bahsettiğimiz gibi yumuşak ve esnek ürünler yeterli olacaktır.

  • Aileler çocukların ayak sağlığıyla ilgili ne tür yanlışlar yapıyor?

Ailelerin çocuklarına ayakkabı alırken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Çocuklara önünde yeterince büyüme boşluğu kalacak şekilde ayakkabı seçilmelidir. Mümkünse ayak ölçümü yaptırılarak ayakkabı alınmalıdır. Bu ölçüm uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Küçük ayakkabı almak da büyük ayakkabı almak da aynı şekilde zararlıdır.

Ortalama 3 ayda bir ayak ölçümü tekrar yapılmalı ve çocuğun ayakkabıları kontrol edilmelidir. Ayakkabı alırken çocuğun yönlendirmelerine güvenmemek gerekir. Çünkü ayakkabı tam rahat mı bilemediklerinden dolayı yetişkinler yada uzman kişilerin bu kontrolü yapması gerekir.

  • Çocuklarda sık yaşanan ayak sorunları neler?

Çocuklarda en çok içe basma sorunu yaşanır. 4 yaşına kadar hafif içe basmalar doğaldır. Bu içe basmalar ayaktaki kavisli yapı tam olarak gelişmediğinden kaynaklanır. Aşırı durumlarda yada geçmemesi durumunda doktora gidilmelidir. Bu süreçte doktor yönlendirmesiyle ortopedik ayakkabılar tercih edilebilir.

  • Özellikle yaz aylarında terlik, sandalet giyiminde çok fazla marketten pazardan tüketim istatistikleri var. Ne kadar doğru? Amiyane tabiri ile yaz aylarında 5 TL ye alınan ayakkabı terliklerle sanki daha bir önemsenmiyor ayak sağlığı?

Yaz aylarında ayakkabı seçmek daha zordur. Çünkü yazlık ayakkabılar çocukların ayağını tam sarmaz ve gerektiği gibi desteklemeyebilir. Parmak arası terlik türü ayağı tutmayan ürünler çocuklar için uygun değildir. Ayağı birkaç yerinden tutacak, iyi saracak ve ayarlanabilir sandaletler tercih edilebilir. Yazın mümkün olduğu kadar doğal malzemelerden yapılmış, çocuğun cildine değdiğinde zarar vermeyecek terletmeyecek malzemeler seçilmelidir.

  • Ayakkabı yaz & kış çorapla mı giyilmeli, çorapsız mı?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kapalı ayakkabıların çorapla giyilmesini öneriyoruz. Ayakkabının çorapla giyilmesi vurma, sürtünme gibi şikayetleri engellemektedir.

  • Yanlış ayakkabı seçimi hangi sorunlara neden olur?

Yanlış  bir ayakkabı çocuğun ayak gelişimini, kemik kas gelişimin her açıdan bozabilir. Şekil bozuklukları yaratabilir. Büyüklerde olduğu gibi ayaklarda yara olabilir, su toplayabilir, tırnak batması, mantar olabilir. Fakat en büyük sorun çocukların ayaklarının doğal gelişiminin bozulmasıdır.

  • Ortopedik ayakkabı nedir ve her çocuk için gerekli midir? Tam ortopedik mi yarı ortopedik mi?

Ayağında hiçbir problem olmayan çocuk için gerekli değildir. Ortopedik ayakkabı kişiye özel yapılmış bir üründür. Çocuğun ayağında sorun yoksa gerekli değildir.

 

 

 

Sevgiler,

Funda Korkut

İlk Yorum Yapan Sen Ol!